Artystyczna <br> wyprawa <br> do Włoch!

Artystyczna wyprawa do Włoch!

W dniach 27. IV. – 7.V. 2018 młodzież z naszej szkoły po raz kolejny wyjechała na Artystyczną Wyprawę do Włoch. Była to już V Wyprawa do Carrary gdzie znajduje się, równie stare jak nasza szkoła, Liceo Artistico Artemisia Gentileschi. Liceum to specjalizuje się w nauce rzeźbienia w marmurze. Nasza młodzież przez trzy dni pracowała w tym szlachetnym materiale. Niektórzy z uczestników byli tu już po raz drugi, co świadczy o ich wielkim zainteresowaniu tematem Wyprawy i tworzywem rzeźbiarskim. Zaprzyjaźniona Carrara udostępniła nam wspaniale wyposażoną pracownię i kilkadziesiąt sześciennych brył kamienia. Mimo tak krótkiego pobytu udało się uzyskać wspaniałe wyniki, powstało kila interesujących prac. Spora grupa młodzieży malowała włoskie pejzaże, czego efekty ujrzymy jesienią na szkolnej wystawie poplenerowej. Program imprezy był bardzo bogaty. Oglądaliśmy freski Giotta w kaplicy Scrovegnich w Padwie, Zwiedziliśmy Weronę, Muzeum Sztuki Egipskiej i Galerię Sztuki Nowoczesnej GAM w Turynie. Obejrzeliśmy rzeźby na genueńskim cmentarzu Staglieno, jednej z najpiękniejszych nekropolii Europy a nawet świata. Zwiedziliśmy Pietrasantę pełną rzeźb Igora Mitoraja, byliśmy również w Muzeum Etrusków w Volterra. We Florencji podziwialiśmy renesansową architekturę i rzeźby Michała Anioła, w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w pięknej Wenecji gdzie odwiedziliśmy kolekcję sztuki Peggy Guggenheim. Wyjazdy do Włoch, w których nasza młodzież uczestniczy już od kilkunastu lat są doskonałą lekcją historii sztuki zarówno dawnej jak i współczesnej, począwszy od antyku a skończywszy na wieku XXI. Natomiast praca w carraryjskim Liceo Artistico to wspaniałe wyzwanie dla młodych twórców. Samo dotknięcie dłutem najszlachetniejszego materiału rzeźbiarskiego, w którym pracowali od tysięcy lat najwięksi z największych rzeźbiarze europejscy jest niezwykle istotne w rozwoju wrażliwości młodego, kształtującego się artysty i odbiorcy sztuki. Wyjazd dofinansowany był przez Centrum Edukacji Artystycznej z funduszów MKiDN za co serdecznie dziękujemy.


dr Piotr Bies

Fot.: Paweł Chilecki, kl. 3 LP

Galeria