Narodowy <br> Dzień Pamięci <br> Żołnierzy <br> Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

28 lutego br. w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w naszej szkole gościliśmy pana podporucznika Wacława Szaconia ps „Czarny”, członka Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierza Armii Krajowej, uczestnika powstania antykomunistycznego w Polsce. Honorowy Gość podczas spotkania z uczniami i nauczycielami ZSP im. A. Kenara w Zakopanem opowiedział o swoich przeżyciach związanych m. in. z okresem powojennym, o tym, jak on i jego koledzy żołnierze AK walczyli o wolną Polskę, jak byli torturowani przez komunistów, o tym, że za swoją działalność skazany był czterokrotnie na karę śmierci zamienioną później na wieloletnie więzienie. Pan Wacław Szacoń przedstawił również wzruszającą historię swojej miłości do żony, którą poznał blisko 70 lat temu. Podczas spotkania z Żołnierzem Niezłomnym można było obejrzeć kilka przedmiotów o wartości sentymentalnej, które przywiózł ze sobą nasz bohater. Była to kolekcja medalików z Matką Boską i krzyżyków, które Pan Wacław Szacoń wykonał ze szczoteczek do zębów podczas pobytu w więzieniu.

1 marca 2018 roku klasa 3 LP z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" przedstawiła prezentację z elementami muzycznymi. Opiekunem grupy był wychowawca, Pan Ryszard Gapski. W przedstawieniu brali udział: Wiktoria Krzemień (gra na skrzypcach), Martyna Kasprzycka (śpiew), Xymena Smreczak, Joanna Latawiec, Katarzyna Waluś, Mateusz Kijanka (czytanie tekstów), Katarzyna Chramiec (przygotowanie multimedialnej prezentacji oraz scenariusz przedstawienia), Anna Mateja (wykonanie biało-czerwonych opasek).


Tekst: Katarzyna Chramiec

Fotorelacja: Janusz Tomczak

Galeria