Lalki Teatralne <br> Barbary Matei

Lalki Teatralne Barbary Matei

Barbara Mateja ukończyła w zakopiańskim Zespole Sztuk Plastycznych im. A. Kenara gimnazjum i liceum (na profilu lutnictwo). Obecnie kończy studia na Krakowskiej ASP w katedrze scenografii oraz jest na trzecim roku filmoznawstwa na UJ. Ulubionym środkiem ekspresji artystki jest lalka teatralna. Na wystawie w galerii "Strug" można zapoznać się z dotychczasowymi efektami jej poszukiwań w tym zakresie. Prezentowane są różne typy lalek: jawajki, bunraku, pacynki, a także maski. Twórczyni opracowała szereg własnych rozwiązań technologicznych, umożliwiających uzyskanie większej ekspresji sterowania lalką: niektóre postacie mogą zmieniać miny, inne przemieniać się z człowieka w zwierzę. Barbara ceni lalkarstwo za jego niebywałą interdyscyplinarność: łączy rzeźbę z malarstwem, tkaniną, krawiectwem, modelarstwem i tak dalej, według potrzeb danego projektu. Obecnie artystka pracuje nad swoim przedstawieniem dyplomowym, a mianowicie nad "Kotem w butach" w reżyserii Jakuba Kasprzaka w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie. 

Artystka prowadziła w naszej szkole warsztaty lalkarskie, aby przybliżyć uczniom specyfikę tego typu teatru. Uczestnicy zajęć poznali podstawy pracy z tekstem, nauczyli się zdobić tkaninę w technice batiku i opanowali podstawy rzeźby w tkaninie. Efekty warsztatów: lalki do bajki o Czerwonym Kapturku, są również eksponowane w galerii "Strug".


Fotorelacja: Janusz Tomczak

Galeria