Spotkanie <br> z <br> Józefem <br> Wilkoniem!

Spotkanie z Józefem Wilkoniem!

Pod koniec października 2017 r. grupa młodzieży z nauczycielami Piotrem Biesem i Ryszardem Gapskim wybrała się do Warszawy. Zwiedziliśmy kilka galerii i muzeów, ale najważniejszym celem było spotkanie z Józefem Wilkoniem. Przed dwoma laty artysta gościł w mojej galerii "Pogotowie Sztuki" w Rabce i tam zaprosił młodzież z naszej Szkoły do wizyty w swojej pracowni, w Piasecznie pod Warszawą. Przyjął nas niezwykle serdecznie, poczęstował obiadem i poświęcił kilka godzin opowiadając o swojej sztuce, inspiracjach i fascynacjach artystycznych, a przede wszystkim oprowadził nas po swoim ogrodzie pokazując rzeźby. Równie ciepło zajęła się nami Pani Blanka Wyszyńska, szefowa Fundacji Wilkonia. Zaprowadziła nas do pracowni artysty, przedstawiła jego starsze i najnowsze akwarele, mogliśmy z bliska przyjrzeć się ilustracjom do baśni które znane są z kart książek. W imieniu dyrekcji naszej Szkoły zaprosiliśmy Pana Józefa do Zakopanego, do Liceum im. A. Kenara, do czego artysta odniósł się z wielkim entuzjazmem. Pani Blanka obiecała tak ustawić kalendarz wizyt i wystaw mistrza, by znalazł dla nas czas w czerwcu 2018. Przeprowadzi u nas warsztaty artystyczne i w szkolnej galerii "Strug" zaprezentuje swoje prace. Pan Wilkoń obiecał również, że wystawa prac naszej młodzieży, inspirowana jego twórczością będzie miała miejsce jesienią przyszłego roku w Centrum Kultury w Piasecznie.

Józef Wilkoń, jeden z najznakomitszych, światowej sławy artysta, ilustrator książek, przede wszystkim dla dzieci ale także dla czytelników dorosłych. Jego prace obecne są w znakomitych kolekcjach na całym świecie. W maju br. wystawa jego prac otwarła działalność Muzeum Ilustracji Książkowych w Seulu.


Tekst, fot.: Piotr Bies

Galeria