Plener artystyczny <br> w Kazimierzu Dolnym <br> nad Wisłą

Plener artystyczny w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

W dniach 12-17 września 2022 uczniowie PLSP im. Antoniego Kenara udali się na coroczny plener malarsko-rzeźbiarski do niezwykłego Kazimierza Dolnego; który inspiruje swoją historią, zabytkową architekturą, leśnymi horyzontami nad Wisłą. Pod artystycznym kierownictwem Pani Doroty Bąk oraz pod opieką plastyczną Pani Ewy Ross-Baczyńskiej, Pana Bartłomieja Marduły oraz Pana Adama Soroczyńskiego młodzi artyści spędzili pracowicie kilka dni, tworząc dzieła na papierze, płótnie, w glinie czy nawet w lokalnym kamieniu.

Codzienną pracę wyznaczał rytm posiłków w gościnnym schronisku ,,Pod wianuszkami”, pomiędzy którymi młodzi adepci sztuki rozkładali swoje stanowisko pracy w całym miasteczku i okolicy, aby uwiecznić własne obserwacje, inspiracje i interpretacje Kazimierza Dolnego. Podczas tych kilku dni zżyliśmy się z tym legendarnym miejscem i jego Mieszkańcami. Poznawaliśmy i wpisywaliśmy się w rytm jego codziennego życia. Już podczas pierwszego spaceru zostaliśmy obdarowani groszówkami przez Babcię Grosikową. O historii miejsca i jego artystycznym fenomenie opowiedziała nam Pani Ewa Wolny aktualnie pełniąca funkcję Przewodniczącej Miejskiej Rady Kultury. Dzięki jej zaproszeniu mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wernisażu Państwa Boguckich w Muzeum Nadwiślańskim, podczas którego zostali uhonorowani Złotą i Srebrną odznaką Gloria Artis. Pracująca twórczo w miejskich zakątkach młodzież doświadczała niezwykłej troski ze strony Mieszkańców, niektórzy proponowali naszym uczniom, poduszki i siedziska.

Artysta i właściciel jednej z licznych Galerii wypożyczył do pracy sztalugi, młodzież mogła liczyć także na porady artystyczne.

Pomimo intensywnej pracy - na plenerze powstało ok. 100 obrazów oraz kilka płaskorzeźb wykonanych przez 40 uczestników; młodzież korzystała także z innych propozycji spędzania czasu pod opieką Wychowawców. Dzięki zamiłowaniu do eksplorowania nowych miejsc przez Pana Bartłomieja Mardułę mieliśmy możliwość uczestniczenia w kilku ciekawych i intrygujących wyprawach po najbliższej okolicy: do wąwózu, kamieniołomu, czy miejsca upamiętniające cmentarz żydowski. Wieczorem można było uczestniczyć w karaoke i projekcjach artystycznych obrazów filmowych oraz dyskusjach i rozmowach o sztuce prowadzonych przez Pana Adama Soroczyńskiego. Klimatyczne spacery nad Wisłą inicjowane przez Panią Dorotę Bąk pozwalały podziwiać zachwycające zachody słońca oraz rozwijać wyobraźnię i spojrzeć na poznane miejsca z innej perspektywy, w świetle księżyca i ulicznych latarni.

Tegoroczny plener pozostanie w naszej pamięci także dzięki urodzinom Julki, które uczciliśmy wspólnie tańcami nad Wisłą i miejskim rynku z piękną muzyką skrzypcową w tle. Dzięki sprzyjającej pogodzie, zaangażowaniu wszystkich uczestników oraz osób odpowiedzialnych za nasz komfort i bezpieczeństwo także w podróży; był to czas spędzony pożytecznie, mądrze i wartościowo, a oprócz prac, które ten czas udokumentowały, pozostały nam miłe wspomnienia.


Tekst: Ewa Ross-Baczyńska, Adam Soroczyński


Fot.: Dorota Bąk, Adam Soroczyński


Galeria