Krasiczyn 2022

Pod koniec sierpnia 2022 na zamku Sapiehów w Krasiczynie już po raz piąty miało miejsce interesujące wydarzenie: Uniwersytet Letni Instytutu Felczaka. Po raz kolejny brała w nim również udział grupka naszej młodzieży, tym razem uczennice 3 klasy: Wiktoria Krupa, Paulina Kopeć, Krystyna Pleśniak, Łucja Tokarczyk i absolwentka Wiktoria Bylinka. Dziewczyny były słuchaczkami wykładów i paneli dyskusyjnych, szkicowały uczestników, a przede wszystkim prowadziły warsztaty rzeźby w kamieniu, miękkim „pińczaku”, łatwym do ćwiczeń i obróbki dla chętnych osób niewprawionych w rzeźbieniu. Program Uniwersytetu obejmował między innymi takie punkty: nauka języka węgierskiego, dlaczego logo jest ważne w biznesie, jak być artystą, czy warto zostać dziennikarzem, spotkania z pisarzami: Istvánem Kovácsem, Balzászem Orbánem i prof. Andrzejem Nowakiem, geneza konfliktu wojennego, zajęcia sportowe: kajaki i łucznictwo, a co szczególnie powinno interesować młodzież z Liceum Plastycznego: szkoła ubioru – spotkanie ze stylistą, a także warsztat wokalny z Kubą Stankiewiczem. Występowała jedna z najlepszych wokalistek jazzowych rangi światowej – Grażyna Auguścik, była też folkowa muzyka węgierska. Wszystkie te owocne spotkania jak co roku organizowane były przez Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Wacław Felczak był hungarystą, kurierem tatrzańskim. Jego grób znajduje się na Pęksowym Brzyzku. Jednym z punktów programu Uniwersytetu było wręczenie prof. Janowi Drausowi i mnie zaszczytnego tytułu Ambasadora Instytutu Felczaka.

Tekst, rysunek, fotografia: Piotr Bies