Plener Malarski <br> Trzech Szkół Plastycznych <br> Morskie Oko 2017 <br> pod Honorowym Patronatem <br> Piotra Bąka <br> Starosty Tatrzańskiego

Plener Malarski Trzech Szkół Plastycznych Morskie Oko 2017 pod Honorowym Patronatem Piotra Bąka Starosty Tatrzańskiego

    W dniach 8-13 października 2017 roku miał miejsce plener malarski, w którym brali udział uczniowie wraz z opiekunami z trzech szkół plastycznych, w tym z Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora z Dąbrowy Górniczej, Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora z Koszalina i Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Inicjatywa takiej współpracy zaprzyjaźnionych szkół zrodziła się dużo wcześniej, jej pomysłodawcą był Pan Mariusz Wnukowski – artysta malarz, nauczyciel rysunku i malarstwa w Dąbrowskim Plastyku. Celem wspólnego działania trzech szkół plastycznych jest promocja najzdolniejszych uczniów, wymiana doświadczeń artystycznych i pedagogicznych, odkrywanie i poznawanie piękna przyrody, kultury i sztuki regionów współpracujących szkół. Plener w Morskim Oku był pierwszym spośród trzech zaplanowanych wydarzeń. Kolejne spotkania odbędą się w Koszalinie i Dąbrowie Górniczej w roku szkolnym 2017/2018. Na uwagę zasługuje  charakter naszych wspólnych działań artystycznych. Plener ma przede wszystkim rozwijać uzdolnienia artystyczne naszych uczniów, w żadnym wypadku nie jest to forma konkursu czy też rywalizacji.

   8 października br. 23 osobowa grupa uczniów i nauczycieli  udała się na plener malarski do Morskiego Oka. Do schroniska dotarliśmy około godziny 10.00. Dzięki uprzejmości Tatrzańskiego Parku Narodowego całą trasę z Zakopanego do Morskiego Oka pokonaliśmy autobusem firmy „Tatra Bus”. Po zakwaterowaniu udaliśmy się nad Morskie Oko. Widok jeziora i otaczających je gór zrobił na nas niesamowite wrażenie. Niektórzy ujrzeli Morskie Oko po raz pierwszy w życiu, ale wszyscy wiedzieliśmy, że to miejsce doskonale nadaje się, aby uwiecznić jego widok i atmosferę w naszych malarskich pracach. 

    Tego samego popołudnia obeszliśmy całe jezioro dookoła, każdy wybrał dla siebie miejsce, które jego zdaniem najbardziej nadawało się do zobrazowania na płótnie.
Celem pleneru było zrealizowanie przez każdego z uczniów co najmniej dwóch obrazów olejnych, toteż każdą chwilę, nie zważając na przeciwności pogodowe, wykorzystywaliśmy na malowanie. Warunki - jak przystało na góry - każdego dnia zmieniały się kilkakrotnie. Słońce, śnieg, barwy jesieni i góry to główne motywy naszych prac.  Zakwaterowani byliśmy w starym schronisku
„Morskie Oko”, tzw. „Wozowni”. Nasi opiekunowie: pan Paweł Rogalski (ZSP Koszalin), pan Mariusz Wnukowski (ZSP Dąbrowa Górnicza), pan Stanisław Marduła (ZSP Zakopane) i pan Marek Król-Józaga, wicedyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem – koordynator pleneru nad Morski Okiem czuwali nad nami przez cały czas.  Dzięki uprzejmości Pani Marii Łapińskiej - szefowej schroniska - mieszkaliśmy tam bezpłatnie. Do dyspozycji mieliśmy również kuchnię, w której każdego dnia wspólnie przygotowywaliśmy (zawsze wspaniałe) posiłki.
     W czwartek wieczorem odwiedził nas Pan Piotr Bąk, Starosta Tatrzański. Podczas spotkania, które miało miejsce w Nowym Schronisku Pan Starosta Tatrzański przybliżył nam
historię sporu o Morskie Oko. Podczas spotkania uczestnicy pleneru mogli zaprezentować Panu Staroście swoje prace malarskie.                  
Każdego dnia w okolicach szlaku turystycznego mogliśmy obserwować gości bardzo nietypowych - łanię z młodymi, dzikie kaczki i ptaki orzechówki,  byliśmy również  świadkami powstawania wiatru halnego. Morskie Oko, które zazwyczaj o tej porze  bywa spokojne, tym razem zamieniło się w jezioro groźne, nastrój zmieniał się z minuty na minutę.                                           
     Rano w piątek 13 października br. wszystko było gotowe do wystawy. Nad samym Morskim Okiem zrobiliśmy kilka zdjęć i wtedy znowu „ruszył” na nas wiatr halny. Musieliśmy szybko uciekać, bo obrazy zaczęły fruwać. Zapakowaliśmy nasze rzeczy do busa i o 10.00 szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.

    Uważamy, że plener w Morskim Oku był czymś niezwykłym, wspaniałą przygodą artystyczną. Serdecznie dziękujemy Pani Marii Łapińskiej szefowej Schroniska „Morskie Oko” za bezpłatne zakwaterowanie uczestników pleneru, Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu za częściowe zwolnienie z opłat za wstęp na teren TPN i „wjazdówkę” dla busa,  Radzie Rodziców przy ZSP im. A. Kenara za pomoc  w  dofinansowanie pleneru.

Tekst: ZSP Zakopane


     Ostatni tydzień nad Morskim Okiem był wspaniałym doświadczeniem dla nas wszystkich. Malowniczy krajobraz i całkiem ładna pogoda sprawiły, że miejsce wydawało się zaczarowane, jak z bajki. Pod opieką bardzo sympatycznych nauczycieli podziwialiśmy piękne widoki na wycieczkach. Oczywiście poza tym, był też czas na pracę. Malowaliśmy w niecodziennych warunkach, ale bawiliśmy się przy tym dobrze. Wychowawcy doglądali naszych artystycznych poczynań, pomagaliśmy sobie wzajemnie. Na wyjeździe panowała serdeczna i koleżeńska atmosfera. Wieczorne rozmowy, spacery, przesiadywanie razem w schronisku, a do tego brak zasięgu, który pozwalał nam się zresetować i korzystać z uroków gór w pełni, stwarzały niesamowity i niepowtarzalny klimat. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni, że mogliśmy przeżyć tak ciekawą przygodę i trochę żałujemy, że tak szybko się ona skończyła, ale zawsze pozostaną z nami dobre wspomnienia :)

Zofia Szełęg, ZSP Dąbrowa Górnicza


    Cieszę się, że otrzymałam szansę brania udziału w tak inspirującym wydarzeniu. Będę tęsknić za widokiem Tatr, który codziennie zachwycał tak, jakbym widziała je pierwszy raz i za opowieściami, które brzmiały najlepiej w ciepłej, schroniskowej kuchni i wreszcie za wspaniałymi ludźmi, których miałam okazję poznać.  Mam nadzieję, że prace które powstały w czasie pleneru, są w stanie choć trochę oddać atmosferę tego niecodziennego spotkania.

Daria Rymarczyk, ZSP w Koszalinie

 

  • Zespół Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie reprezentowali:

Gurazda  Aleksandra, Kamińska Blanka, Rymarczyk Daria, Sobierajska  Julia, Ochenkowska Dominika i Żurawska Karina.

  • Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej reprezentowali:

Starzyńska  Karolina, Szełęg Zofia, Szymonowicz Kamila, Tunkiewicz Aleksandra, Wolniaczyk Mateusz i Wójcik Katarzyna.

  • Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem reprezentowali:

Chowaniec  Aleksandra,  Krzemień  Wiktoria, Młynarczyk  Paweł, Skupień Joanna, Skuratowicz  Julia, Stefaniak  Paweł oraz Walek Klaudia.


Fotorelacja: Rafał Swosiński, Mariusz Wnukowski & Marek Król-Józaga.

Galeria

Do pobrania

Spór o Morskie Oko