Biały Miś, <br> Niedźwiedź <br> Brunatny

Biały Miś, Niedźwiedź Brunatny

W kwietniu 2021 roku nasz projekt „Biały Miś, Niedźwiedź Brunatny” został doceniony w III edycji Konkursu Programu Grantowego „Wena” Fundacji Rodziny Staraków pt. „Świat z mojego okna”. Dzięki grantowi otrzymaliśmy 16 000 zł, które przeznaczyliśmy na zakup min. sprzętu fotograficznego, wyposażenie pracowni graficznej oraz realizację projektu składającego się z cyklu warsztatów, które zaplanowaliśmy na cały rok szkolny. Projekt miał na celu przygotowanie wystawy oraz akcji performatywnej na Krupówkach w Zakopanem. Inspiracją naszych działań artystycznych był Niedźwiedź Brunatny, naturalny mieszkaniec i symbol dzikiej natury Tatr, który jest przeciwieństwem krupówkowego Białego Misia, turystycznego symbolu Zakopanego. Idea projektu miała charakter ekologiczny, podkreślający granicę pomiędzy dziką naturą Tatrzańskiego Parku Narodowego, a turystycznymi atrakcjami Zakopanego. Nie należy mieszać tych dwóch światów, a dzikim mieszkańcom Tatrzańskiego Parku Narodowego należy się szacunek i dbałość o nienaruszalność ich naturalnego środowiska. Do realizacji warsztatów zaprosiliśmy artystki Katarzynę Depta-Garapich i Małgorzatę Mirga-Tas (absolwentkę naszej szkoły) a także Bożenę Wajdę, która poprowadziła warsztaty fotograficzne. Nasz projekt był dla uczniów doświadczeniem, które miało pokazać, że sztuka może mieć charakter zaangażowany w sprawy społeczne.

Tekst: Marcin Tas - koordynator projektu

Fot.: Marcin Tas & Janusz Tomczak

Galeria