Program <br> ERASMUS+

Program ERASMUS+

Od 3 do 12 kwietnia 2022 r. w ramach unijnego programu edukacyjnego Erasmus+ uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach artystycznych w Střední uměleckoprůmyslová škola Jihlava-Helenín (średniej szkole artystyczno-przemysłowej w Igławie w Republice Czeskiej). W zajęciach wzięło udział ośmioro uczniów i dwóch opiekunów. W niedzielę 3 kwietnia wyjechaliśmy z Zakopanego do Żyliny. Tam zwiedziliśmy szkołę i wspólnie z uczniami z Żyliny oraz ich opiekunami pojechaliśmy do Igławy. Zostaliśmy zakwaterowani w pensjonacie „Atlet”, w pobliżu zabytkowej części Starego Miasta. A ponieważ szkoła znajduje się na obrzeżach Igławy, w urzekających industrialnym klimatem budynkach starej fabryki tekstylnej, ze względu na dużą odległość dojeżdżaliśmy na miejsce przy użyciu komunikacji publicznej.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy szkołę wraz z zabytkową, odrestaurowaną salą gimnastyczną i obejrzeliśmy interesującą prezentację o tej placówce artystycznej. Zajęcia odbywały się wspólnie z uczniami ze szkoły w Żylinie (Słowacja) oraz z gospodarzami. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy robocze, które wykonywały projekty w ramach trzech różnych specjalności:

- sitodruku,

- biżuterii i modnych dodatków,

- projektowania tkaniny.

W ostatnim dniu wszyscy poznali ponadto technikę cyjanotypii zaprezentowaną przez nauczyciela z Żyliny.

Co dwa dni następowała rotacja uczniów w sposób, który umożliwił wszystkim zapoznanie się z wyznaczonymi technikami artystycznymi. W pierwszym dniu uczniowie wykonywali prace indywidualnie, a w drugim - zespołowo. Po zakończeniu zajęć młodzież pod opieką nauczycieli mogła podziwiać piękne zabytki Igławy w obrębie średniowiecznego Starego Miasta, w tym Plac Masaryka, dawne kościoły,

kamienice mieszczańskie, ratusz oraz pozostałości obwarowań obronnych. W niedzielę pojechaliśmy do Kutnej Hory. Zwiedziliśmy malownicze Stare Miasto, gdzie znajduje się kościół św. Barbary i katedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, które zostały

wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Uczestniczyliśmy również w wernisażu prac uczniów kierunku „Zarządzanie sztuką”. Wystawa o nazwie „Come back” została pokazana w renesansowej kamienicy na Starym Rynku i prezentowała stare przedmioty oraz

urządzenia, które dawno przeszły do historii (m.in. gramofony, walizki, ceramikę). Na zakończenie uczniowskie prace indywidualne i zbiorowe zostały zaprezentowane na specjalnej wystawie, w której uczestniczyła cała społeczność szkolna. W czasie trwania

warsztatów młodzież nawiązała przyjacielskie i niezwykle twórcze relacje zarówno z innymi uczestnikami zajęć, jak też z nauczycielami. Wszystkim udało się pokonać bariery językowe, chociaż wymagało to na początku wykorzystania nie tylko głosu i odpowiedniego słownictwa, ale też pomysłowej animacji różnych części ciała. Jednym z zadań było więc stworzenie wspólnego słownika polsko-słowacko-czeskiego dla przedmiotów związanych ze specjalizacjami (np. „szperki” to „ozdoby”).

W czerwcu będziemy z kolei gościć w naszej szkole uczniów z Żyliny i Igławy.

Galeria