Plener <br> Malarski <br> Morskie <br> Oko 2021 !

Plener Malarski Morskie Oko 2021 !


Góry malowane nie dają nigdy zupełnego przypomnienia tych wrażeń, jakich się doświadczało wobec rzeczywistości. I nie dlatego, żeby w malarstwie nie można było wywołać wrażenia ogromu, wykazać stosunku wymiarowego między człowiekiem a górą […] Góry malować można i wiele ich stron w zupełności w obrazie okazać, wywołać doskonałe wrażenie ich malowniczości, ich kształtu i barwy. Braknąć tylko w tym będzie tego niewytłumaczalnego pierwiastku, który uderza jak czad do głowy i przyprowadza duszę nad taki brzeżek, z którego zdaje się, że zdrowo nie zejdzie…” Stanisław Witkiewicz


Plenery malarskie w Morskim Oku są organizowane przez Zespół Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara od 2013 roku. Za każdym razem, kilkunastoosobowa grupa uczniów różnych klas, ma w założeniu stworzyć po dwa obrazy przedstawiające pejzaż górski.

Każdy plener jest okazją do wnikliwej obserwacji natury. Nieprzewidywalność pogody i warunków tego miejsca sprawia, że bardzo ważne jest, aby zapamiętać pierwsze wrażenia, uchwycić moment, w którym światło zaczyna odkrywać tajemnicę skalistych grani, potęgując majestatyczny krajobraz. Mimo tak ciężkich warunków, uczniowie każdego dnia bardzo dzielnie stawiali czoła silnym podmuchom wiatru, na skutek czego wiele płócien było wielokrotnie łatanych przez niezastąpionego pana Piotra Klamerusa.

Wieczorami – kiedy wszystkie obrazy były już bezpiecznie schowane pod dachem schroniska, a Wiatr Halny szalał za oknami – był czas na integrację, picie ciepłej herbaty i wsłuchiwanie się w inspirujące słowa prof. Adama Brinckena, który wraz z małżonką Dorotą Brincken był naszym gościem na tegorocznym plenerze.

Dzięki uprzejmości pani Marii Łapińskiej, tradycją zakończenia pleneru stała się słynna górska szarlotka – ponad to, każdy z uczestników pleneru został obdarowany pięknym albumem Bożeny Wajdy, gdzie słowem i obrazem opowiada o pięknie człowieka i przyrody – myślę, że ten album pozwoli wskrzeszać i ożywiać wspomnienia z Morskiego Oka przez długi czas.


Plener odbył się w dniach: 3.10 – 8.10.2021r.

Koordynator pleneru malarskiego: Marek Król – Józaga

Opieka artystyczna i fotorelacja: Dorota Bąk, Katarzyna Piątek, Piotr Klamerus

Tekst: Katarzyna Piątek

Fotorelacja: Dorota Bąk, Katarzyna Piątek, Marek Król-Józaga
"PLENER WŚRÓD SKAŁ"

Morskie Oko w różnych odsłonach na obrazach młodych artystów zakopiańskiego plastyka.


Pod Mięguszowieckie Szczyty wyruszyli uczniowie z różnych klas Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Nad Morskim Okiem od 3 do 8 października odbył się piąty plener malarski. Chcieliśmy w ten sposób nagrodzić najzdolniejszych uczniów, którzy między innymi w czasie wakacji brali udział w licznych konkursach plastycznych - podkreśla Marek Król-Józaga, dyrektor ZSP im. A. Kenara w Zakopanem.

W tym roku gościem honorowym pleneru był prof. Adam Brincken z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Profesor robił korektę prac. Były też ciekawe wykłady - zaznacza dyrektor szkoły.

Młodzi artyści utrwalali na płótnie Morskie Oko w różnych warunkach pogodowych  - od słońca odbijającego się w tafli jeziora po deszcz i mgły. Malarstwo młodych artystów jest różnorodne, od realizmu do niemal abstrakcji. Wśród prac znalazły się szerokie pejzaże ze stawem i otaczającymi go szczytami, tatrzańskie ścieżki wśród szarych skał, schronisko odbijające się w tafli jeziora, czy spowity chmurami Mnich, a wszystko w jesiennych kolorach.

Podczas pięciu plenerów powstało kilkadziesiąt obrazów. Wiele z nich zdobi schronisko PTTK. - Jesteśmy mile przyjmowani przez panią Marię Łapińską. Na zakończenie pleneru zawsze jest słynna morskooczna szarlotka - wspomina Marek Król-Józaga. Dyrektor zapowiada już wystawę obrazów, które powstały pod Mięguszowieckimi Szczytami.


Tekst; Jolanta Flach, Tygodnik Podhalański


Galeria