Plener <br> artystyczny <br> w Kazimierzu <br> Dolnym <br> nad Wisłą

Plener artystyczny w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą

Sztuka wymaga upartej pracowitości mimo wszystko i nieustannej obserwacji. [...] Nie trzeba słuchać głosu malarzy, tylko głosu natury. [...] Wyczucie rzeczywistości, jest dużo ważniejsze niż wyczucie obrazów, a w każdym razie jest bardziej owocne i bardziej ożywiające."  Vincent van Gogh

Mimo bardzo trudnego czasu, związanego z pandemią, udało nam się zorganizować kolejny inspirujący plener artystyczny. Tym razem uczniowie najstarszych klas Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara, mieli przyjemność malować krajobrazy Kazimierza Dolnego nad Wisłą. Bardzo liczna grupa młodych artystów, już pierwszego dnia po długiej podróży, wyruszyła na poszukiwanie miejsc do obserwacji i podziwiania malowniczości miasta i jego okolic. Niedługo po wyjściu z urokliwego schroniska „Pod Wianuszkami”, mogliśmy obserwować rozciągający się przed nami krajobraz rzeki, odbijającej bezchmurne, wieczorne niebo – zapowiadające dobrą pogodę na kolejny dzień. Po drugiej stronie, nad ukrytą w zieleniach drzew starówką, wyłaniał się zarys ruin Zamku, które później stały się miejscem częstych odwiedzin, ponieważ spod ich murów można było dostrzec całą panoramę rynku. W kolejnych dniach, grupa 45 uczniów wyruszała każdego ranka w swoje wybrane miejsca, aby w skupieniu przekładać na własny język malarski skadrowane fragmenty natury i otoczenia miejskiego. Lekko zachmurzone niebo towarzyszyło nam do końca wyjazdu, jednak pogoda pozwoliła nam pracować jak najdłużej na świeżym powietrzu  i w kontakcie z naturą – z wyjątkiem ostatniego deszczowego dnia, który został poświęcony na dopracowywanie obrazów pod dachem klimatycznego domu plenerowego.

Plener odbył się w dniach: 13.09 – 18.09.2021r.
Koordynator pleneru malarskiego: Agnieszka Wójcik – Marduła
Opieka artystyczna / fotorelacja: Dorota Bąk, Katarzyna Piątek, Agnieszka Rokicka, Marcin Tas.


Tekst: Katarzyna Piątek


Galeria