Graficzne sukcesy <br> naszych uczniów!

Graficzne sukcesy naszych uczniów!

Tegoroczna jesień przyniosła wiele wyzwań artystycznych związanych z grafika warsztatową. Kolejne rozstrzygnięcia konkursowe zaowocowały sukcesami naszych uczniów i uczennic w ogólnopolskiej rywalizacji.

Nasza Szkoła miała swoich licznych reprezentantów w 15. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Czas w szarości”, który odbywał się przy udziale miast partnerskich Rawicz – Attedorn (Niemcy) – Głębokie (Białoruś) pod patronatem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Na konkurs nadesłano 2544 prace 312 autorów. Jury pod przewodnictwem dr hab. prof. nadz. Jacka Jarczewskiego przyznało nagrody i wyróżnienia w kilku kategoriach wiekowych. Nagrodę Przewodniczącego Rady Gminy Rawicz otrzymała Olga Szydłowska z klasy III a za pracę wykonaną w technice mokulito pod opieką pani Agnieszki Rokickiej. Trzecie miejsce w kategorii 13-16 lat zajął Dawid Plewa z klasy IIa za monotypię wykonaną pod okiem pani Magdaleny Wanat. Ostatnim miejscem na podium w przedziale 16-18 lat może także pochwalić się Aleksandra Mordarska z kl. IIIa (opieka artystyczna: Agnieszka Rokicka). Wyróżnienie zostało przyznane również Zuzannie Trojan (IIb, monotypia, opieka artystyczna: Magdalena Wanat).


Wyróżnienia honorowe w postaci kwalifikacji na wystawę otrzymali uczniowie:

- Nikodem Bodziony (IIb)

- Pola Dziadkowiec (IIc)

- Karolina Gawlak-Homernik (IIIb)

- Katarzyna Kurzydło (IIc),

- Natalia Kwak (IIIb)

- Alicja Talaga (IIIb)

- Eryka Łękawa (IIIa)

- Marta Miśkowicz (IIa)

- Karolina Strączek (IIb)

- Mateusz Kijanka (IV)

- Kamil Zawadzki (IIa)


Zachęcamy do obejrzenia katalogu z wystawy pokonkursowej:

https://view.joomag.com/15konkurs-2020-www/0936755001606296275?short&fbclid=IwAR3rXHixyfweSlyxl-Fvi46dTYYfIwbw9odWxgZJwSmvzWiKE6U5c7-2MH8


W piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Pejzaże miast – Bramy” organizowanym przez Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu wzięły udział 23 szkoły plastyczne. Do pokonkursowej wystawy jury zakwalifikowało 85 prac. Pośród nich możemy odnaleźć grafiki autorstwa naszych uczennic z klas pani Agnieszki Rokickiej i pani Magdaleny Wanat: Aleksandra Pazdur, Paulina Wysoczyńska (IIc), Katarzyna Gocał (VI OSSP), Eryka Łękawa, Aleksandra Kozak (IIIa), Amelia Zgama, Natalia Kwak (IIIb).

Wystawę można obejrzeć online pod adresem: http://www.plastyczniak.opole.pl/aktualnosci/pejzaze-miast-bramy-wystawa/


Po raz pierwszy dwie nagrody w Międzynarodowym Biennale „Pamiętajcie o ogrodach. Przecież stamtąd przyszliście…” zdobyły uczennice naszej szkoły. Pierwszą nagrodę w kategorii grafiki otrzymała Alicja Talaga z klasy IIIb, ucząca się pod kierunkiem pani Magdaleny Wanat. Ponadto Nagrodą Przewodniczącego Jury została uhonorowana Aleksandra Mordarska z klasy IIIa, wychowanka pani Agnieszki Rokickiej.

Jak możemy przeczytać na stronie I Prywatnego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku: „Rangę tegorocznej edycji podkreśla otrzymany po raz pierwszy patronat honorowy Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Warto zauważyć, że działająca w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury instytucja przyznaje patronat honorowy tylko takim przedsięwzięciom, które charakteryzuje »wysoka ranga edukacyjna, naukowa, kulturalna, społeczna, polityczna projektu, doniosłość i aktualność tematyki, której projekt dotyczy, wkład projektu w rozwój współpracy międzynarodowej, zwłaszcza regionalnej lub transgranicznej«”. Swoim wsparciem otoczyli konkurs także Jego Magnificencja Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. dr hab. Błażej Ostoja Lniski, Przewodniczący Jury prof. dr hab. Jan Rylke z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Dziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. dr hab. Tomasz Milanowski, prof. dr hab. Artur Winiarski, Jego Ekscelencja Ambasador Litwy Eduardas Borisovas, Jego Ekscelencja Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Słowackiej Andrej Droba.

Cieszymy się, że jako część szkolnej społeczności możemy inspirować się niezwykłym utworem „Pamiętajcie o ogrodach”z muzyką Jana Pietrzaka i słowami Jonasza Kofty, podejmować na nowo dialog artystyczny z innymi uczestnikami konkursu i kształtować język plastyczny.


Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym graficzkom i grafikom. Życzymy dalszych sukcesów w rozwijaniu zdolności artystycznych i zdobywaniu doświadczenia w ramach, jakże wymagającej (!), grafiki warsztatowej.

Galeria