Plener malarski <br> Pieniny 2020

Plener malarski Pieniny 2020

Pejzaż górski był i jest niezwykle trudnym zadaniem malarskim dla każdego artysty. Ich monumentalność, nieprzewidywalność i malowniczość, a przede wszystkim emocje towarzyszące podczas przebywania z nimi – wszystko to przekłada się na wybór artystycznej formy.. i wcale go nie ułatwia.

Pierwszego dnia uczniowie klasy 3A LP zostali poproszeni o intensywne szkice różnymi narzędziami, mające pomóc w wyborze miejsca, odpowiedniego kadru czy zaplanowania nastroju pracy. Ważnym aspektem w malarstwie krajobrazowym jest oddanie panującej atmosfery, zatrzymanie chwili oraz dobranie odpowiedniej kolorystyki.

Każdego dnia z samego rana doświadczaliśmy piękna i tajemniczości mgły, okalającej piętrzące się schronisko u podnóża gór. Niektórzy zdecydowali się tę mgłę zatrzymać na płótnie. Inni czekali na zmianę pogody, aby móc wyruszyć w plener na cały dzień.

W ciągu zaledwie czterech dni pleneru powstało ponad 30 obrazów i niezliczona ilość szkiców. Ku zaskoczeniu prowadzących, mało kto zdecydował się na przedstawienie tak charakterystycznych Trzech Koron. Poszukiwania światła i bogactwa barw uczniowie zawarli w przedstawieniach odbicia wody, gęstwinach lasów czy nawet zwierzętach, które dość ochoczo pozwalały uwiecznić się na obrazach. Częste rozmowy z młodzieżą, prowadzone przez wychowawczynię klasy Panią Agnieszkę Rokicką oraz dwóch opiekunów, Pana Marcina Tasa oraz Panią Katarzynę Piątek skłoniły uczniów do zastosowania różnego rodzaju ekspresji. Indywidualne podejście do każdego uczestnika pleneru urzeczywistniło powstanie obrazów o zupełnie różnej wrażliwości i estetyce. Od wiernego, realistycznego oddania pejzażu, do głębokiej syntezy, czy zupełnej abstrakcji na bazie natury.


Wszystkim uczniom klasy 3A LP gratulujemy i życzymy uczestnictwa w kolejnych plenerach malarskich.


Galeria