Odszedł <br> Profesor <br> Krzysztof <br> Penderecki

Odszedł Profesor Krzysztof Penderecki

W niedzielę 29 marca po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Krzysztof Penderecki – Wielki Polak, wybitny twórca, humanista, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów.

W dniach 18-28 maja 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem uczestniczyli w plenerze rzeźbiarskim w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Plener został zrealizowany we współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.
Tematem wiodącym pleneru rzeźbiarskiego była twórcza interpretacja terminu „Współbrzmienia w Sztuce”, której cel stanowiło zapełnienie przestrzeni świata muzyki innymi dziełami sztuki. Zadaniem młodych rzeźbiarzy było połączenie w jednej pracy dwóch dziedzin: muzyki - jako elementu ulotnego - oraz przyrody, która w sposób rzeczywisty nas otacza.
Spośród kilkudziesięciu projektów wybrano i wykonano sześć form przestrzennych. Nawiązują one do poszczególnych instrumentów muzycznych: kontrabasu, harfy, saksofonu, skrzypiec, trąbki oraz perkusji. Rzeźby przedstawiające w sposób abstrakcyjny elementy muzyczne zostały wykonane za pomocą różnych materiałów: drewna jaworowego, blachy, drutu stalowego.

Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach to miejsce wyjątkowe, inspirujące muzyków, malarzy i rzeźbiarzy z całego świata, znajdujące się w unikatowym pod względem architektonicznym obiekcie, który został oddany do użytku w 2013 roku. Sąsiaduje z odrestaurowanym dworem - siedzibą Państwa Pendereckich.
W trakcie pleneru z młodzieżą spotkały się  Adrianna Poniecka-Piekutowska - Prezes Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, a także prof. Hanna Jelonek - Dziekan Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP.

W piątek 27 maja br. w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się wernisaż wystawy prac uczniów uczestniczących w 10-dniowym plenerze rzeźbiarskim, prowadzonym przez Andrzeja Mrowcę oraz Wojciecha Hyca.
Wernisaż  połączony był z prezentacją muzyczną w wykonaniu Messages Quartet w składzie: Małgorzata Wasiucionek, Oriana Masternak - skrzypce, Maria Dutka - altówka, Beata Urbanek-Kalinowska - wiolonczela.

Wystawę podsumowującą plener uroczyście otworzył Dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki - Adam Balas. W swoim wystąpieniu podziękował uczestnikom pleneru, nauczycielom prowadzącym i młodzieży za udział w projekcie, za ogromne zaangażowanie w realizację rzeźb inspirowanych muzyką i przyrodą. Również Pani Adrianna Poniecka-Piekutowska, Prezes Stowarzyszenia Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, podkreśliła rolę, jaką odgrywa Europejskie Centrum Muzyki, kształtując młodych twórców. W imieniu Dyrekcji Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem wystąpił wicedyrektor szkoły Marek Król-Józaga. Podziękował on za zaproszenie uczniów do Lusławic, za niepowtarzalną atmosferę, w której młodzież mogła zrealizować swoje marzenia.
W otwarciu wystawy brała również udział Konsul Generalny Pani Arienne Körmendi wraz z delegacją przedstawicieli Ambasady Węgier.
Podsumowaniem projektu było spotkanie dyrekcji, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem z Profesorem Krzysztofem Pendereckim i jego małżonką, Elżbietą Penderecką. Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali swoje prace oraz przedstawili kolejne etapy powstawania muzycznych kompozycji.
Na zakończenie spotkania Profesor Krzysztof Penderecki złożył gratulacje dyrekcji, nauczycielom oraz wszystkim uczestnikom pleneru. Nasza szkoła została zaproszona na kolejny już plener w przyszłym roku.

Uczestnicy Pleneru: Borkowska Karolina, Jania Jagoda, Kurek Justyna, Zempol Magdalena, Zięblińska Agnieszka, Barańska Agnieszka, Bachulska Aleksandra, Gabryś Jan, Franciszek Szczepaniec, Palider Andrzej, Janczy Szymon, Jandura Krystian. (*Na wystawie została zaprezentowana równie praca pt.: “Rok Chopinowski” -  Instalacja. Autorka: Ilona Biela, kl. 4 LP/2010).

Fotorelacja: Janusz Tomczak

Plener rzeźbiarski w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego!

Galeria