Wystawa <br> prac uczniów <br> w Muzeum <br> Drukarstwa <br> w Nowym Targu!

Wystawa prac uczniów w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu!

Miejski Ośrodek Kultury – Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu,
Dyrekcja Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem
oraz Uczniowie klasy IIa i IIb pod opieką artystyczną Agnieszki Rokickiej i Magdaleny Wanat

mają zaszczyt i przyjemność zaprosić
na wernisaż poplenerowej wystawy graficznej pt. „Odloty”

Uroczyste otwarcie odbędzie się 8 listopada 2019 roku o godzinie 17.00
w Miejskim Ośrodku Kultury – Muzeum Drukarstwa
przy ul. Jana III Sobieskiego 4 w Nowym Targu.

-----

Wystawa prezentowana w Muzeum Drukarstwa to efekt pleneru graficznego, który odbył się 18 września 2019 roku na terenie lotniska i rezerwatu Bór w Nowym Targu. Autorami prac są uczniowie klasy II a i II b, którzy pod opieką artystyczną pani Agnieszki Rokickiej i pani Magdaleny Wanat wykonali szkice, fotografie i rysunki. 

W pracowni grafiki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem działania te kontynuowano dwutorowo, posługując się drukiem płaskim i wypukłym. Pierwsza technika – mokulito – o japońskich korzeniach i eksperymentalnym charakterze, tworzona była na matrycach wykonanych ze sklejki drzewa liściastego. To właśnie spokrewnienie metod działania mokulito z litografią, bazującą na właściwościach oleofobowych i hydrofilnych, pozwoliło na wykonanie rysunków kredkami i tuszem litograficznym, a więc narzędziami charakterystycznymi dla zatłuszczania łupka wapiennego. W drugim przypadku uczniowie wykonali również wypukłodruk w postaci linorytów, które zostały odbite pod prasą graficzną, jak i ręcznie.

Plenerowe inspiracje znalazły swoje odzwierciedlenie nie tylko w motywach lotniczych, ale i tych pozornie odległych od techniki, przedstawiających okoliczną przyrodę. Formy organiczne łączą się tu z geometrią, realizm przenikają abstrakcje i swobodne gesty. Zmiana perspektywy i oderwanie od przyziemnej rzeczywistości zaowocowało grafikami, które można zobaczyć na niniejszej wystawie.

Galeria