Rzeźby <br> Piotra Klamerusa <br> w Galerii STRUG

Rzeźby Piotra Klamerusa w Galerii STRUG

Wernisaż Wystawy

Rzeźby Piotra Klamerusa w Szkolnej Galerii "Strug"

9 października 2019 roku

Fotorelacja: Janusz Tomczak


9 października br.  w szkolnej Galerii "Strug" odbył się wernisaż wystawy prac Piotra Klamerusa pt. "Ptoki". W spotkaniu wzięli udział nauczyciele, licznie zgromadzona młodzież oraz zaproszeni goście, w tym rodzina i przyjaciele. Piotr Klamerus jest absolwentem naszej Szkoły. Studiował na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od lat pracuje z dziećmi i młodzieżą jako instruktor i nauczyciel przedmiotów artystycznych, w tym od 12 lat w naszej Szkole. Przez kilka lat działał w pracowniach scenografii w krakowskich teatrach: Stu i Bagatela.
Autor zaaranżował wystawę w ciekawy  sposób. Na konarach drzew, jak w lesie przysiadły ptasie istoty wykonane z kawałków drewna, sęków i drobiazgów zbieranych w trakcie spacerów. Gdzieniegdzie subtelnie na ich piersiach połyskiwały w formie orderów skarby- fragmenty biżuterii, świecidełka, pewnie też znalezione. Na sznurkach, przypięte klamerkami zawisły linoryty przedstawiające motywy z życia rodzinnego i społecznego tych samych bohaterów.
Autor wystąpił w zabawnej ptasiej czapce, dzięki której już nie mieliśmy wątpliwości, że ptaki wyczarowane ręką Piotra mają całkiem ludzkie problemy i ludzkie życie. Wystawie towarzyszyła księga pamiątkowa wykonana przez autora w pięknej drewnianej oprawie. Autor dedykował wystawę młodzieży szkolnej, dziękując jej tym samym za wrażliwość i uwagę. Głos zabrał Jan Kanty Pawluśkiewicz, który swoje wrażenia przełożył na język muzyki, słysząc w pracach Piotra poważne, niskie tony. Taka muzyka jest mistrzowska i najpiękniejsza stwierdził.


Zobacz również film autorstwa Janusza Tomczaka

Galeria