Plener Rzeźbiarski <br> Jeżów 2019

Plener Rzeźbiarski Jeżów 2019

U schyłku tegorocznych, wyjątkowo długich wakacji warto powrócić do najmilszych chwil spędzonych w magicznych miejscach i  w znakomitym towarzystwie. Do takich wydarzeń na pewno należał plener rzeźbiarski, który miał miejsce w Jeżowie niedaleko Nowego Sącza i przypadł na upalne dni czerwca. 
Dwór w Jeżowie to oryginalna renesansowa siedziba szlachecka o charakterze obronnym usadowiona wygodnie w obszernym parku.
Mieści się tu ośrodek plenerowy Tarnowskiego Zespołu Szkół Plastycznych, a gospodarzami i najlepszymi duchami  domu są państwo Jolanta i Zbyszek Duda.
Już na długo przed pojawieniem się plenerowiczów działała ekipa pod kierunkiem głównego sprawcy tego wydarzenia, dzięki której na zielonym trawniku dziedzińca zabielały bryły wapienia pińczowskiego.
Spiritus movens oraz sponsorem pleneru był zaprzyjaźniony z nasza Szkołą rzeźbiarz mieszkający na co dzień w Hiszpanii Cris Dorsz. Kilka lat wcześniej gościł w Zakopanem, gdzie przeprowadził  z naszą młodzieżą warsztaty w technice papier machè.
Nasi uczniowie w składzie: Aleksandra Białoń, Emanuela Czernik, Gabriela Gajak, Marta Jarosz, Natalia Pawlikowska, Alicja Stoch i Jan Pacyga przybyli na miejsce z niezawodnym p. Januszem Tomczakiem.
Opiekunami byli Pan Piotr Klamerus, kierownik grupy oraz Pan Wojciech Hyc.
Plenerowiczów odwiedzała Pani Ewa Ross-Baczyńska,  która z powodów rodzinnych nie mogła uczestniczyć w całym wydarzeniu, ale wygospodarowany czas starała się wykorzystać w trójnasób.
Uczestnikami pleneru były także uczennice Tarnowskiego Zespołu Szkół Plastycznych pod opieką Pani Bernadety Marciniec. Wśród zaproszonych gości były dwie artystki malarki z hiszpańskiej Malagi.
Uczestnicy pleneru od początku zmagali się nie tylko z materią kamienia, ale także z upałem i plagą komarów. 
Dzięki stałemu dostępowi do zimnej wody wprost ze szlaufa,  wszelkim chemicznym specyfikom przeciw insektom, gościnnemu cieniowi I możliwości ochłody w murach domostwa udało się stawić czoła pracy twórczej.
Pińczak świeżo wydobyty ze złoża jest bardzo wdzięcznym materiałem rzeźbiarskim.
Nie wymaga użycia elektronarzędzi, gdyż jest stosunkowo miękki.
Uczestnicy pleneru mieli do dyspozycji sporej wielkości bryły o nieregularnym kształcie. 
Dzięki swojej kreatywności oraz zaangażowaniu, ciężkiej fizycznej pracy ,życzliwej pomocy koleżanek i kolegi, wsparciu ze strony opiekunów i gospodarzy pleneru młodzi artyści wykonali rzeźby o dowolnej tematyce, często zainspirowane wprost materiałem, którym dysponowali.
W przedostatnim dniu pleneru, po uprzątnięciu gruzu na stanowiskach pracy wszystkie rzeźby zostały wyeksponowane na dziedzińcu, gdzie czekały na zaproszonych gości.
Plener zakończył się wspólnym świętowaniem przy grillu i długimi rozmowami.
Należy podkreślić przyjazną, życzliwą atmosferę, która panowała na plenerze oraz postawę młodzieży, którą cechowała duża kultura osobista. Zostały nawiązanie nowe znajomości, wymienione doświadczenia.
Podziękowania należą się także naszym opiekunom Panom Piotrowi Klamerusowi i 
Wojciechowi Hycowi oraz Panu Januszowi Tomczakowi, również za wykonanie dokumentacji fotograficznej.
W drodze powrotnej nadarzyła się okazja na obejrzenie wystawy rzeźby Grzegorza Gwiazdy w Galerii  BWA w Nowym Sączu,która spotkała się z wielkim zainteresowaniem młodzieży. 

Pragniemy podziękować gospodarzom Ośrodka Plenerowego Dwór w Jeżowie Państwu Duda za troskliwą gościnę i piękne opowieści.

Szczególne słowa kierujemy w stronę Pana Cris Dorsza. Dzięki jego wizji, zaangażowaniu i pracy mogliśmy przeżyć wspaniałą przygodę, zrealizować artystyczne zamierzenia, spotkać się w przyjaznym gronie ludzi zarażonych pasją tworzenia. 
Warto nadmieniać, że organizator pleneru wyróżnił naszą uczennicę Aleksandrę Białoń za postawę artystyczną, zaangażowanie  oraz szczególnie udane plenerowe realizacje W dowód uznania została spontanicznie obdarowana narzędziami do obróbki kamienia przez samego Mistrza.
Rozstając się i opuszczając progi jeżowskiego dworu życzyliśmy sobie, by spotkać się tu znowu za rok.


Relacja :Ewa Ross-Baczyńska

Galeria