Koncert gitarowy <br> w szkolnej galerii <br> STRUG

Koncert gitarowy w szkolnej galerii STRUG

Młodzieżowa grupa ze Szwajcarii w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.


W połowie lutego 2019 roku w Zakopanem wystąpił Zurich Youth Guitar Ensemble ze Szwajcarii. Zespół gitarowy pod dyrekcją Jensa Sibala przyjachał do Polski pierwszy raz.

W czasie koncertu usłyszeliśmy utwory na klasyczną gitarę, m. in.: niektóre części z opery “Carmen” George’a Bizeta, Astora Piazzoli, Rolanda Dyensa. Ciekawym i trudnym do aranżacji było wykonanie trzech preludiów George’a Gershwina.

Gitara klasyczna jest instrumentem wdzięcznym, ale jednocześnie trudnym do opanowania, o czym świadczyły również solowe popisy członków szwajcarskiego zespołu.

Koncert gitarowy odbył się w plastycznym anturażu, a mianowicie w szkolnej galerii swoje prace rzeźbiarskie przedstawiła Barbara Falender, polska artystka o międzynarodowej renomie, która studiowała pod kierunkiem prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. I tak muzyka i plastyka tego dnia miały swój szwajcarsko – polski kontekst.

Licznie zgromadzona publiczność – uczniowie szkoły, turyści i zakopiańczycy domagali się kilku bisów, na co zespół chętnie przystał. Na zakończenie koncertu dyrekcja szkoły, w osobach Stanisława Cukra i Alicji Marduły wręczyła pamiątkowe znaczki symbolizujące zakopiańską szkołę.

Koncert poprowadził Adam Kitkowski. Organizatorem wydarzenia było stowarzyszenie TKN, a partnerem Zespół Szkół Plastycznych im. A Kenara.

Zespół gitarowy istnieje od 2007 roku. Członkami gitarowej formacji są uczniowie szkoły muzycznej MKZ – Konserwatorium w Zurychu. Zespół umożliwia studentom gitary klasycznej granie i koncertowanie na bardzo wysokim poziomie. Ponadto stanowi część programu dla uzdolnionych studentów w MKZ (Musikschule Konservatorium Zürich). W obecnie koncertującym zespole jest dziesięcioro młodych gitarzystów z Zurychu, Thurgau, Bazylei, Lucerny i Argowii. Wielu z nich jest laureatami prestiżowych konkursów muzycznych.

Od 2009 do 2017 roku zespół koncertował w Holandii, Niemczech, Hiszpanii. W 2010 ukazała się płyta zespołu zatytułowana “Together” z utworami Bacha, Piazzolli, Gershwina i Debussy’ego.

Młodzieżowy zespól gitarowy wystąpił również w Wadowicach i Krakowie.


Fotorelacja: Konrad Widyna, kl. 1B LP


Galeria