Barbara <br> Falender <br> Bozzetta

Barbara Falender Bozzetta

13 lutego 2019 roku - Szkolna Galeria "Strug"

13 lutego b.r. w szkolnej galerii Strug odbył się wernisaż wystawy Barbary Falender pt. "Bozetta". Wystawę otworzyli dyr. Szkoły Stanisław Cukier oraz wicedyrektor Marek Król-Józaga. Przywitali licznie przybyłych gości: uczniów,  nauczycieli i absolwentów szkoły oraz artystów i ludzi kultury zarówno  z Zakopanego jak i przyjezdnych, pośród nich dyrektor Muzeum Tatrzańskiego panią Annę Wende Surmiak, panią Małgorzatę Wnuk i Andrzeja Szarka a także znakomitych Zakopiańczykow oraz czasowych rezydentów zakopiańskiej Halamy- Domu pracy Twórczej Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, wśród których dostrzegliśmy znanego kompozytora,  pana Jerzego Satanowskiego. Dopisali także przyjaciele artystki, przybyli z różnych części kraju i świata, w ich liczbie sympatyczna studentka z Chin.
Barbara Falender zaprezentowała się w lnianej sukni, ozdobionej mereżkami, którą przed laty wykonała dla niej  Józefa Szybkowska, hafciarka z Kościeliska. Jest to o tyle istotny szczegół, że stanowi most pomiędzy przeszłością  a dniem dzisiejszym.  Jak mówi artystka : "Spotkanie na początku drogi artystycznej" z osobą kompetentną i świadomą własnych umiejętności pozostało "nieskażonym żywym źródłem", meritum twórczości artystycznej.
Artystka w spontanicznej wypowiedzi przedstawiła niektóre z prezentowanych prac oraz ze szczerością, prostotą i dystansem odniosła się do swojej twórczości, budząc ciepły i serdeczny aplauz publiczności. 
Koncepcję przestrzenną ekspozycji opracował profesor Grzegorz Kowalski,  prywatnie mąż artystki, zawodowo związany z ASP w Warszawie, gdzie stworzył i przez lata prowadził pracownię tzw." Kowalnię ",  która opuściło grono znanych współczesnych artystów. 
W dniu poprzedzającym wernisaż profesor Kowalski, wybitny kontynuator myśli o "formie otwartej" prof. Oskara Hansena na spotkaniu z młodzieżą i pedagogami Szkoły zaprezentował filmy traktujące o wypracowanej na uczelni metodzie pracy ze studentami, w tym najnowszy projekt realizowany w Chinach.
Ważną część ekspozycji stanowi instalacja wideo z zapisem dwóch filmów o twórczości Barbary Falender zrealizowanych przez Czesława Kałużnego. Są to : "Manifesti " oraz "Łoże Penelopy". Filmy Czesława,  absolwenta naszej Szkoły i warszawskiej ASP (studiował w pracowni rzeźby Grzegorza Kowalskiego) po raz pierwszy publicznie prezentowane w Zakopanem i w towarzystwie autora,  były wyróżnione na festiwalu filmów o sztuce we Włoszech oraz docenione przez Andrzeja Wajdę.
Autor filmów jest artystą wszechstronnym, rzeźbi, tworzy obiekty charakteryzujące się dużą siła wyrazu i  maestrią wykonania.
Na wystawie zobaczymy w oryginale wykonany w kamieniu autoportret Barbary Falender. Ponadto składają się na nią szkice rzeźbiarskie w brązie lub kamieniu- bozzetta, którym towarzyszą monumentalne fotografie drukowane na płótnie ukazujące gotowe już dzieła wykonane według prezentowanych modeli, zrealizowane i rozrzucone po całym świecie. Od Warszawy poprzez Francję, Włochy,  Ben Amirę na Saharze po Chiny.
Wiele odlewów jest nowych, nie prezentowanych wcześniej, wykonanych w zakopiańskiej odlewni przez Tomasza Rossa. 
Możemy zobaczyć małe modele "Strażników" czyli postaci: Tyche, Hermesa, Fortuny i Merkurego usytuowanych obecnie przed budynkiem Ufficio Primo przy ul. Wspólnej w Warszawie.
O tematyce pozostałych artystka mówi bardzo  prosto: są rzeźby afirmujące życie i te oswajające śmierć.
Artystka w ostatnich latach odwiedzała szkołę wielokrotnie, interesowała się pracą uczniów i przyglądała się jej. Zaproponowana wystawa to kolejna wypowiedź w dialogu artystki z młodzieżą. Zawiera przesłanie i jest jednocześnie życzeniem skierowanym do młodych,  aby nie bać się marzyć, bo nieraz z małej idei wyrasta monumentalne i trwałe dzieło.
Potrzeba tylko wiary, pracy i umiejętności, która przeradza  myśl i działanie w trwałe piękno.
Szkolna społeczność pragnie podziękować wybitnej rzeźbiarce Barbarze Falender za  wystawę i spotkanie oraz wyraża radość, że ma przyjaciela w artystce I człowieku tak wyjątkowej klasy.

Tekst: Ewa Ross-Baczyńska


Fotorelacja: Janusz Tomczak

Galeria