Rzeźba <br> Michała <br>Furmaniaka

Rzeźba Michała Furmaniaka

Wernisaż Wystawy

11 grudnia 2018 roku - Szkolna Galeria "Strug"

Wystawę można było oglądać do 20 grudnia 2018 roku.

Fotorelacja: Janusz Tomczak

Film "Rzeźba Michała Furmaniaka": Autor Janusz Tomczak


Michał Furmaniak to młody artysta, absolwent gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego działalność artystyczna to przede wszystkim rzeźba figuratywna, ale też medalierstwo (ukończył Katedrę Medalierstwa i Małej Formy Rzeźbiarskiej) oraz rysunek. Zawodowo na co dzień rzeźbi w kamieniu, najczęściej w granicie, a najchętniej w marmurze. Kamień zaraz po glinie jest jego ulubionym materiałem, w którym może zawrzeć i wyrazić wszelkie swoje emocje i myśli. Natomiast glina to materiał, dzięki któremu ma możliwość bardzo realistycznie stworzyć postać czy portret człowieka nie pozbawiając go przy tym  osobowości i charakteru. Michał jest człowiekiem zdolnym i co ważne bardzo sumiennym i pracowitym, co z resztą widać po zapoznaniu się z jego pracami. Biegle posługuje się znajomością anatomii co jest elementem charakterystycznym w jego twórczości. Warto tutaj przytoczyć cykl prac na podstawie, którego bronił dyplomu magisterskiego pt. Anatomia Ruchu, na który składa sześć rzeźb w różnych  technikach. Istotą tematu jest nie tylko samo studium ruchu ale również studium rzeczywistości  ponadzmysłowej. Michała zawsze dręczą dwa pytania: jak to jest?  i dlaczego tak jest? Odpowiedzi na nie szuka między innymi pośród zagadnień z filozofii, fizyki,  obserwacji natury, w literaturze. Odpowiedzieć natomiast próbuje poprzez rzeźbę. Zachęcam do obserwowania drogi artystycznej Michała, ponieważ ciągle i dynamicznie się rozwija, co jakiś czas zaskakując widza czymś nowym i nietuzinkowo przedstawionym. 

Galeria