E-Dziennik
Plener Rzeźbiarski, Lednica 2009

W połowie lipca na Polach Lednickich odbył się I plener rzeźbiarski pod hasłem “Papież rozdaje skrzydła młodzieży”. Uczestnikami pleneru była młodzież z Zespołu Szkół Plastycznych im A. Kenara w Zakopanem, która pod przewodnictwem pana mgr Janusza Jędrzejowskiego wykonała cztery rzeźby figurowe. Plener trwał 10 dni, młodzież pracowała od rana do kolacji, z przerwą na obiad. Rzeźby miały powstawać w miękkiej lipie, lecz ku zaskoczeniu wszystkich drewno okazało się świeżym i twardym grabem, co nieco wydłużyło czas pracy. Na szczęście „plenerowicze” nie poddali się i od pierwszego dnia ostro zabrali się do pracy. Dodatkowo mobilizował ich ojciec Jan Góra OP i lednicka młodzież przebywająca tam na rekolekcjach, która z zaciekawieniem obserwowała, jak z grabowych kloców wyłaniają się coraz wyraźniejsze zarysy i kształty. .Największą rzeźbę Jana Pawła II wykonał pan Janusz Jędrzejowski. Papież stoi mocno, prawą rękę wspiera na długiej pasterskiej lasce, w lewej trzyma skrzydło, które chce komuś ofiarować. Uczniowie z zakopiańskiej szkoły wykonali figury postaci, które papieża otaczają i odbierają od niego skrzydła. Obok Jana Pawła II stoi dziewczyna w długiej sukni, z rozwianymi przez wiatr włosami. Dziewczyna podtrzymuje przy sobie skrzydło zatopione w fałdach sukni. Następną postacią jest chłopiec, który mocno trzyma skrzydło i wydaje się jakby uradowany tym darem śpieszył tam, skąd przyszedł. Figura czwarta to chłopak z ugiętymi kolanami. Na podniesionych rękach trzyma dopiero co otrzymane dwa skrzydła. Wygląda jakby dzięki nim chciał wzlecieć do nieba.
W czasie pobytu w Lednicy pogoda była do zniesienia, chociaż po południu mocno świeciło słońce. Na szczęście wiał wiatr, który dawał orzeźwienie i zmniejszał choć trochę panujący upał. Wieczorami „plenerowicze” mogli odetchnąć po całym dniu pracy spacerując czy to po polach, czy odpoczywając nad jeziorem. Grupa skończonych rzeźb została ustawiona w holu ośrodka jako stała ekspozycja. Uczniowie wraz z z nauczycielem prowadzącym plener wrócili zadowoleni i usatysfakcjonowani do Zakopanego. Plener jest już miłym wspomnieniem ale na szczęście zostały po nim prace które można oglądać w lednickim ośrodku.

Tekst: Cezary Michno, uczeń kl. 4 LP

Fot. mgr Janusz Jędrzejowski