E-Dziennik
Wspólnie tworzą

Prace uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem mogą podziwiać Słowacy w szkole plastycznej w Popradzie. To nie pierwsza wspólna wystawa początkujących i znanych artystów spod Giewontu.
Uczniom i nauczycielom Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara czas wypełniają nie tylko zajęcia szkolne, ale również wystawy i plenery. Nie ma roku, żeby nie wyjeżdżali za granicę i pokazywali swoje prace. Zapraszają ich galerie w całej Polsce.
Z końcem ubiegłego roku w nowej galerii sztuki „Bałysówka” w Tomicach k. Wadowic młodzież i nauczyciele wspólnie zaprezentowali rzeźbę, lutnictwo i meblarstwo. - Nie boimy się takich łączonych wystaw, ponieważ mamy uzdolnioną młodzież, która ma się czym pochwalić - przekonuje Stanisław Cukier, dyrektor szkoły Kenara. Obecnie podobną wystawę można oglądać w szkole plastycznej w Popradzie. - Chcielibyśmy z popradzką szkołą nawiązać współpracę, tak jak ze Szkołą Sztuk Stosowanych w słowackiej Kremnicy - tłumaczy dyrektor.
Kilka miesięcy temu wyzwaniem dla młodzieży był plener rzeźbiarski w Legnicy. Młodzi artyści tworzyli z kloców drewna wielkogabarytowe rzeźby, które ozdobią legnicki park miejski. Zakopiańska młodzież pojechała tam na zaproszenie tamtejszych licealistów i Towarzystwo Miłośników Legnicy „Pro Legnica”. - W 2008 roku przez Legnicę przeszła nawałnica, która powaliła drzewa w parku. Aby drewno nie poszło na spalenie, Robert Wójcicki, nauczyciel z legnickiego liceum, zaproponował, aby pamięć po tym tragicznym wydarzeniu została „zaklęta w drewnie”. Nasi uczniowie otrzymali zaproszenie na plener, w czasie którego z drewna wykonali 10 figur o wysokości ok. 1,5 metra. W efekcie powstał cykl przedstawiający zwierzęta, zatytułowany „Metamorfozy”. W symboliczny sposób legnicki park zostanie przywrócony do życia - opowiada Janusz Jędrzejowski, artysta rzeźbiarz, nauczyciel w „Kenarze”. - Pomysł wychodzi od uczniów, a ja pomagam im w realizacji - wyjaśnia nauczyciel.
W ubiegłym roku młodzież z Zakopanego została też zaproszona przez o. Jana Górę na plener podczas spotkania młodzieży w Lednicy. - Pomysł pleneru wyszedł od ojca Góry, który chciał, aby wyrzeźbić kompozycję nawiązująca do działalności Jana Pawła II - tłumaczy Stanisław Cukier, dyrektor szkoły Kenara. - Podjęliśmy się tego wyzwania i powstała kompozycja złożona z czterech figur: Jana Pawła II i trzech postaci przedstawiających młodzież - dodaje.

Tekst: Jolanta Flach, Tygodnik Podhalański