Warsztaty Graficzne

W piątek 18 września 2009 r.  w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem odbyło się spotkanie uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara ze światowej sławy artystą, Profesorem ASP w Warszawie Zygmuntem Januszewskim. Patronem i pomysłodawcą warsztatów było Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Klasy 2 LP, oraz 4 i 5 OSSP, wraz z opiekunkami Magdaleną Ciszewską Rząsą oraz Agnieszką Rokicką , uczestniczyły w niezwykle sympatycznym i niepowtarzalnym wydarzeniu. Po krótkim zapoznaniu się z twórcą z zaciekawieniem obejrzeliśmy jego wystawę, znajdującą sięw galerii W. Hasiora. “Wierszografia” to zbiór cyklu refleksyjnych grafik, szkiców motywów górskich oraz fotografii (zdjęcia wykonane zostały przez małżonkę artysty). Niezwykle, symboliczne obrazy skłoniły do zadania pierwszego pytania “Dlaczego “wierszografia”, skąd taki tytuł?...” Odpowiedź padła niemalże natychmiast -Przecież “obraz + wiersz to wierszografia”, to dialog pomiędzy słowem a obrazem, mówi artysta, który sam pisze wiersze, zatem tłumaczenie wydaję się zupełnie logiczne i zrozumiałe. - “Czy te wiersze da się przeczytać ? “; zapytała Monika, uczennica 2 LP - czy te obrazy są do odczytania? Sadzę , że kto chce, jest w stanie to  zrobić. Grafika tworzy dodatkowe wrażenia estetyczne i symboliczne. Młodzież nie daje jednak za wygraną- “co artysta miał na myśli? Czy dzieła były wynikiem jakichś przeżyć , zdarzeń osobistych, czy powstały pod wpływem impulsu zmieniając się w proces wieloletniego tworzenia?” pan Zygmunt wdał się w dłuższą rozmowę satysfakcjonując uczestników spotkania. Twórca posługuje się językiem pozytywnych symboli, dobra, którego jest coraz mniej w dzisiejszym świecie. Jeden z nich “Unkatahe” oznacza “Ducha błękitnego nieba”. W trakcie rozmowy o technikach graficznych pojawia się pytanie o unikatowość odbitki, przecież grafika to technika druku, powielania i nakładu , a jednak artysta decyduje się na unikatowość swoich prac. Wzbudza to ciekawość uczniów podobnie jak ich mały format. - Małe formaty sprzyjają kontemplacji, lubię tę mozaikowość, mówi grafik. Podczas spotkania uczniowie słuchali barwnych opowiadań o Akademii, oraz możliwościach jakie ze sobą niesie. Artysta zachęcał do wytrwałej pracy i dalszej nauki na studiach artystycznych. Uczniowie otrzymali materiały dotyczące akademii warszawskiej oraz katalogi z wystawy.  Spotkaniu towarzyszyły wpisy do Księgi Pamięci, zdjęcia oraz film kręcony przez z samego mistrza. Po spotkaniu z Profesorem Zygmuntem Januszewskim “Kenarowcy” ruszyli do galerii Chochlik, na kolejną wystawę fotografii artystów: Magdaleny Ciszewskiej Rząsy, Jakuba Pajewskiego. Tak miło i pożytecznie spędzone popołudnie młodzież zapamięta na długi czas i już prosi o kolejne spotkania. Dziękujemy serdecznie artyście Prof. Zygmuntowi Januszewskiemu oraz organizatorowi Muzeum Tatrzańskiemu.

Tekst: mgr Agnieszka Rokicka

Fot.; dr Andrzej Walawski

ZJ1_282ac7db779d3296b26b8af9d5bce444.jpg

Na górę znaczeń weszliśmy razem