E-Dziennik
Uczniowie kl. 3 OSSP w dziele „Leonarda”

Osiemnastu uczniów 3 klasa gimnazjum Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Magda Ciszewska-Rząsa, nauczyciel fotografii, zmierzyli się z „Ostatnią Wieczerzą” Leonarda da Vinci. Adepci sztuki plastycznej mieli za zadanie; wyobrazić sobie Paschę Chrystusa i Jego uczniów w dzisiejszej przestrzeni społeczno kulturowej, znaleźć odpowiednie miejsce i wcielić się w postacie, które da Vinci namalował na fresku. Nowa wersja fresku z zachowaniem symetrii i proporcji oryginału z Mediolanu, wykonana jako zdjęcie we współczesnej przestrzeni zmusza do podobnych refleksji jak oryginał. Powątpiewanie, smutek, zachwyt, radość, niepewność, chęć zdrady, można odnaleźć w projekcie fotograficznym.

Efekt pracy można obejrzeć w kaplicy Miłosierdzia Bożego, w kościele OO. Jezuitów na zakopiańskiej „Górce” do końca kwietnia 2015.

Ojciec Jacek Hubicki SJ

a1_734fdd0ddc0d1d77eeb6bffc950ef422.jpg

Projekt klasy 3 gimnazjum Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych im. Antoniego Kenara w Zakopanem pod przewodnictwem pani Magdy Ciszewskiej - Rząsy (nauczyciela fotografii). Inspiracją stał się dla nas obraz Leonarda da Vinci „Ostatnia Wieczerza”. Przed zdjęciami odwiedziliśmy kilka kawiarni. Naszą myślą przewodnią był Wieczernik. Poszukując miejsca zastanawialiśmy się, gdzie współczesny Jezus spotkałby się z apostołami. Nasz wybór padł na cukiernię “Samanta” przy Krupówkach. Sesja zdjęciowa odbyła się podczas zajęć z podstaw fotografii i filmu. Osoby, których nie ma na fotografii uczestniczyły w ustawianiu modeli i asystowały prze aparacie. W cukierni zostaliśmy niezwykle miło przyjęci. Dziękujemy Pani Beacie Rzankowskiej i pracownicom kawiarni.  Praca na planie zdjęciowym była dla nas wszystkich cudownym doświadczeniem.

Dominika Miliszkiewicz, kl. 3 OSSP