E-Dziennik
Polska Szopka Bożonarodzeniowa w Stuttgarcie

a1_0d587b6f22c289e002a29723301ab172.jpg

To już piękna tradycja, że na dworcu głównym w Stuttgarcie na początku Adwentu corocznie przedstawiana jest Polska Szopka Bożonarodzeniowa. W dniu 2 grudnia 2012 roku w I niedzielę Adwentu po raz 17 została pokazana Szopka Zakopiańska. Ta piękna ekspozycja została wykonana przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Uczniowie tej znanej szkoły przygotowują przez kilka miesięcy szopkę, aby tradycyjnie wystawić ją na dworcu głównym w Stuttgarcie. Każdego roku ma ona inny motyw przewodni. W tym roku jest prezentowana pod hasłem „Betlejem i bezdomni”. Do szopki wstawiono 3 postacie: ojciec Abbe Pierre, ojciec Władysław Zembrowski i zakonnica Josephite Backita.
Przy szopce stoją również inne postacie. Czytelne przesłanie szopki pokazuje, że osoby różnych narodowości oraz różnych religi mają podobne cele i marzenia. Wszyscy chcemy żyć w zgodzie i pokoju. Pomimo pochodzenia z różnych krajów i różnych kręgów kulturowych możemy wspólnie zatrzymać się tu przy szopce Betlejemskiej, która nas wszystkich łączy w zadumie i pokoju. Cała uroczystość została uświetniona muzyką. Najpierw występowało trio „Don Kosaken” z Mińska na Białorusi. Następnie śpiewały dzieci ze Scholi dziecięcej z Böblingen. Dzieci zaśpiewały 3 kolędy. Jako ostatnią zaśpiewały najbardziej znaną kolędę „Cicha noc”. Ale jakie piękne to było wykonanie. Dzieci zaśpiewały ją w 6 językach. Zaczęły śpiewać po polsku, następnie po angielsku, potem po francusku, łacinie, hiszpańsku a ostatnią zwrotkę po niemiecku. Później przed szopką zaśpiewał 3 kolędy polski chór działający od ponad 20 lat przy Polskiej Misji Katolickiej w Schwäbisch Gmünd. Ponieważ wszystkim udzieliła się ta piękna atmosfera, więc było słychać jak zebrani ludzie również śpiewali te kolędy razem z chórem. To było tak miłe spotkanie na dworcu, że poproszono wszystkich o powtórkę. Tym razem jako pierwsze wystąpiły dzieci z polskiej szkółki dziecięcej w Böblingen, następnie śpiewali „Don Kosaken” a na koniec kilka kolęd zaśpiewał powtórnie polski chór ze Schwäbisch Gmünd.

a2_0d587b6f22c289e002a29723301ab172.jpg

Szopka będzie wystawiona do dnia 6 stycznia 2013, istnieje więc możliwość, aby ją zobaczyć w wolnym czasie. Można się przy niej zatrzymać, obejrzeć i przemyśleć nasz czas Adwentu. Przy szopce wystawione są broszurki w kilku językach, aby można było dotrzeć do dużej ilości osób. Szopka stoi na stacji kolejowej, gdzie odjeżdżają i przyjeżdżają ludzie z różnych krajów, więc przekaz dociera do dużej ilości osób. Szopka w Stuttgarcie wystawiana jest od 1996 roku, co świadczy o tym, że ta inicjatywa spotyka się z przychylnym odzewem podróżnych. Dlatego od lat polskie szopki były już wystawiane w różnych miastach w Niemczech: Monachium, Fryburg (Freiburg), Frankfurt nad Menem, Dortmund, Osnabrück, Münster, Kolonia (Köln), Akwizgran (Aachen), Karlsruhe, Norymberga (Nürnberg), Ludwigsburg i Görlitz. Pomysłodawcą wystawy polskich szopek jest ks. Prof. Witold Broniewski a całość przygotowuje i organizuje „Stowarzyszenie Krzewienia Języka, Kultury i Tradycji Polskiej” działające od lat w Schwäbisch Gmünd. Przy organizacji tej szopki na dworcu kolejowym wsparcia udzielała kościelna misja stacyjna w Stuttgarcie.

Tekst, fot.: Andrzej Czerwiński http://www.po-prostu.de

Zobacz: więcej zdjęć z uroczystości, film z otwarcia Zakopiańskiej Szopki w Stuttgarcie

a3_0d587b6f22c289e002a29723301ab172.jpg

a4_0d587b6f22c289e002a29723301ab172.jpg